Skrajne Solisko
Podróże

Skrajne Solisko – początek zimowej przygody z tatrzańskimi szczytami

Tatry Wysokie z roku na rok cieszą się coraz większym zainteresowaniem wśród turystów. Dlatego też zupełnie nie dziwi, że część z nich decyduje się wyruszyć na szlak również zimą, kiedy to góry stają się jeszcze piękniejsze i bardziej majestatyczne.

Poza elementarną wiedzą oraz posiadaniem w ekwipunku podstawowego sprzętu zimowego, kluczowym dla początkującego zimowego turysty będzie wybór właściwego celu wędrówki. Po zaliczeniu wszystkich szlaków reglowych i dolinek nareszcie przyszedł czas na pierwszy poważny zimowy szczyt.

Skrajne Solisko

Podczas wyboru obiektu zainteresowania warto jest skierować swoje poszukiwania w stronę Szczyrbskiego Jeziora i Słowackich Tatr Wysokich.

To właśnie tam znajduje się Skrajne Solisko, przez Słowaków nazywane Prednym Soliskiem. Bardzo interesujący, wznoszący się na wysokość 2117 m n.p.m. szczyt, który poza pięknymi widokami może poszczycić się również pierwszym w Wysokich Tatrach, a drugim na Słowacji stokiem narciarskim, który powstał na jego zboczach już w 1943 roku.

Na wierzchołek wiedzie stosunkowo niedługi, liczący sobie 3,4 kilometra szlak. Jego pierwszy, znakowany na niebiesko odcinek rozpoczyna się na północnym brzegu Szczyrbskiego Jeziora. Zimą prowadzi on wygodną i dobrze oznaczoną drogą dla skiturowców wzdłuż tras narciarskich, aż do schroniska – Chata pod Soliskiem i górnej stacji wyciągu Solisko Express.

Schronisko dzieli od szczytu już niespełna 300 metrów przewyższenia rozłożonych na dystansie 800 metrów. Droga w przeważającej części biegnie umiarkowanie nachylonym, południowym zboczem góry, momentami zbliżając się do krawędzi kilkuset metrowego urwiska. Dlatego niezwykle istotne jest zachowanie w tym miejscu szczególnej ostrożności w dni o ograniczonej widoczności.

W trakcie wędrówki mamy okazję oglądać piękne widoki na Grań Baszt i Dolinę Młynicką po prawej stronie, a także Dolinę Furkotną oraz widoczny w oddali Krywań po lewej stronie.

Grań Baszt
Grań Baszt, od lewej: Zadnia Baszta, Diablowina, Piekielnikowa Turnia, Szatan 2422, Szatania Turnia, Szatania Turniczka, Pośrednia Baszta
Skrajne Solisko
Skrajne Solisko (Predné Solisko) – 2117 m n.p.m.

W drodze powrotnej warto pamiętać o tym, że w razie potrzeby zawsze istnieje możliwość skorzystania z wyciągu narciarskiego.

Przebieg szlaku i profil trasy